PolskiTransportPubliczny
czyli wszystko o transporcie publicznym w Polsce

Węzły przesiadkowe

21-10-2017


Wizualizacja

Ostatnie lata to radykalne zmiany w systemie transportu publicznego całej Polski. Bardzo istotnym tematem przy planowaniu modernizacji sieci transportowej są węzły przesiadkowe. Dlaczego odgrywają one tak ważną rolę? Albo inaczej: czym tak naprawdę są?

Węzły przesiadkowe to konkretne miejsca w sieci transportowej, które umożliwiają przesiadki między poszczególnymi środkami lokomocji (np. autobus-tramwaj, samochód-pociąg, pociąg-autobus). Są istotnymi punktami podróży, zwłaszcza tych dłuższych.

Jak działa węzeł przesiadkowy? W teorii powinien pozwalać na dogodną przesiadkę między środkami transportu bez dłuższego oczekiwania. Tu niestety uwydatniane są wady siatek transportu i rozkładów jazdy, gdyż często bywa tak, że na przesiadkę trzeba czekać stosunkowo długo. To tego dochodzą też kwestie finansowe, bo węzły często łączą linie różnych przewoźników, z czego każdy ma inny bilet. Tu wracamy do poruszanej już przez nas kwestii wspólnego biletu, nie tylko na poziomie kolei krajowych, ale również poszczególnych aglomeracji lub regionów.

Węzły przesiadkowe są bardzo istotne w siatce transportu, ale przy braku możliwości płynnych przesiadek i kupna tańszego biletu łączonego cała idea traci sens. Apelujemy do organizatorów transportu o podjęcie rozmów między sobą, bo budowanie nowych dróg dla rozładowania korków już się skończyło.