PolskiTransportPubliczny
czyli wszystko o transporcie publicznym w Polsce

Poradnik Pasażera

czyli dlaczego warto korzystać z komunikacji publicznej zamiast jeździć własnym samochodem

Nowoczesny tabor

Nowoczesny tabor


Transport zbiorowy w Polsce przeżywa swój renesans. Większość polskich miast kupuje nowe, niskopodłogowe pojazdy, ułatwiające podróż wszystkim pasażerom.

Niska emisja - ochrona środowiska

Niska emisja - ochrona środowiska


Nowokupowane pojazdy komunikacji zbiorowej przestrzegają restrykcyjnych europejskich norm emisji spalin, a niektóre z nich są zasilane alternatywnie (nisko- lub bezemisyjnie).

Omijanie korków

Omijanie korków


Polskie miasta rozwijają swoją infrastrukturę transportową dając priorytet masowym środkom lokomocji. Powstaje coraz więcej bus-pasów, wydzielonych torowisk tramwajowych, a sygnalizacja jako pierwsze przepuszcza środki komunikacji zbiorowej.

Czas na relaks

Czas na relaks


Podróżując transportem zbiorowym można się zrelaksować, nie przejmować się sytuacją na drodze i zaplanować sobie weekend :D

Porady i sugestie

Podróżując pojazdem klimatyzowanym nie otwieraj okien, w ten sposób zwiększysz efektywność klimatyzacji.

Podróżując na dłuższym dystansie nie stój przy drzwiach, przejdź w głąb pojazdu. Stojąc całą podróż przy drzwiach utrudniasz innym pasażerom wsiadanie i wysiadanie z pojazdu.

W przypadku wózków inwalidzkiego bądź dziecięcego zawsze wjeżdżaj bądź wyjeżdżaj tyłem, jest to prostsze i bardziej stabilne.

Podróżując komunikacją publiczną z rowerem, pamiętaj, żeby nie przeszkadzał on pozostałym pasażerom.

W środkach komunikacji miejskiej nie rozmawiaj głośno przez telefon. Postaw się w sytuacji współpasażerów - nie każdy chce wysłuchiwać Twoich planów na weekend itp.

Na czas podróży wstrzymaj się od spożywania posiłków, jeszcze narobisz smaka innym, albo co gorsza ufajdasz jedzeniem siedzenie.

Muzyki słuchaj przez słuchawki, nie każdy musi lubić ten sam rodzaj muzyki.

Torbę z zakupami połóż na podłodze, a nie na siedzeniu obok. Zawsze znajdzie się chętny, który będzie chciał odpocząć na fotelu, a Twoja siatka odpocznie sobie w domu.

Czworonogiego współtowarzysza podróży (pieska) trzymaj zawsze na podłodze blisko siebie, a sam zwierzak niech ma założony kaganiec. Większość myśli, że piesek chce się tylko pobawić, ale gdy w obronie kogoś ugryzie, to nie będzie już tak kolorowo.

Staraj się wchodzić/wychodzić do/z pojazdu swoją prawą stroną drzwi. W ten sposób upłynnia się wymiana pasażerów, dzięki czemu pojazd szybciej odjedzie z przystanku.

Plakat do pobrania

Pobierz nasz Poradnik Pasażera w wersji do wydruku!

Poradnik Pasażera