PolskiTransportPubliczny
czyli wszystko o transporcie publicznym w Polsce

Kalisz

Rozkłady jazdy, schematy komunikacyjne i taryfy biletowe
Organizatorem transportu miejskiego są:

Kaliskie Linie Autobusowe

W Kaliszu funkcjonują:

24 stałe linie autobusowe

Oprócz tego kursuje 1 linia nocna.

Oznaczenia

Historia

Pierwsze zalążki komunikacji autobusowej w Kaliskiem występują już w okresie międzywojennym. Autobusy kursowały na trasie śródmieście - dworzec kolejowy.

29 maja 1945 roku otwarta została pierwsza linia Miejskiej Komunikacji Autobusowej. W tym czasie przedsiębiorstwo dysponowało dwoma autobusami poniemieckimi marki Büssing na gaz świetlny.

W 1950 roku utworzono Miejski Zakład Komunikacyjny. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych urządzono nową zajezdnię przy ulicy Majkowskiej 28 oraz przeniesiono tu warsztaty naprawcze, na terenie zajezdni wybudowano stację benzynową.

W roku 1963 MZK zostało samodzielnym Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym. W tym czasie MPK posiadało 51 autobusów i obsługiwało 15 linii komunikacyjnych o łącznej długości 99,1 km oraz przewoziło ponad 12 mln pasażerów rocznie.

W 1975 powstało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej /WPKM/, w którego skład weszło istniejące MPK w Kaliszu i MPK w Ostrowie Wielkopolskim. W latach następnych utworzono oddziały WPKM w Jarocinie i Krotoszynie. W 1982 roku oddziały terenowe przejęły gminy. W Kaliszu ponownie powstało MPK.

Lata osiemdziesiąte należą do lepszych okresów działalności firmy. Wyeksploatowany tabor zastępowano sukcesywnie nowym. Systematycznie zwiększała się liczba przewożonych pasażerów osiągając w roku 1988 ponad 49 mln osób.

W 1991 roku doszło do powołania zakładu budżetowego miasta pod nazwą Miejski Zakład Komunikacyjny /MZK/.

13 maja 1994 roku Miasto Kalisz i przedstawiciele angielskiej firmy Southern Vectis podpisali umowę o utworzeniu spółki z o.o. - Kaliskie Linie Autobusowe /KLA/, w której byli udziałowcami do roku 2010. Miasto Kalisz jedynym właścicielem Spółki zostało w roku 2010.

W latach 1996 - 2008 Spółka wymieniła wszystkie autobusy. W maju 2008 roku wycofano z eksploatacji Jelcze, ostatnie autobusy starego typu.

Kaliskie Linie Autobusowe jako pierwsza firma przewozowa w Polsce wprowadziły w 2000 roku kartę elektroniczną jako formę opłat za przejazdy.

W 2010 r. Miasto Kalisz zakupiło 5 szt. autobusów a 2011 r. kolejne 10 szt. pojazdów w ramach projektu "Rozwój i poprawa jakości transportu publicznego w Kaliszu", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W skład dostawy weszło 11 szt. Solarisów Urbino 12, 2 szt. przegubowych Solarisów Urbino 18 i 2 szt. autobusów typu mini Kapena Iveco 65C Urby.

W latach 2011 - 2017 w ramach konsolidacji zarządzania kaliskim publicznym transportem zbiorowym KLA weszło w skład Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego /KPT/.

W dniu 7 lutego 2014 r. nastąpiła zmiana lokalizacji zajezdni autobusowej KLA. Na terenie nowej siedziby przy ul. Wrocławskiej 30-38 oddano do użytku nowe zaplecze techniczne do obsługi i naprawy autobusów, uruchomiona została nowa myjnia autobusowa, stacja paliw i dyspozytornia.

Od 2016 r. KLA zajmują się jedynie realizacją zadań przewozowych. Funkcję organizatora publicznego transportu zbiorowego przejął powołany rok wcześniej Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.

W czerwcu 2017 r. KLA zakupiły 10 szt. autobusów marki Solaris Urbino IV generacji. Autobusy są przyjazne dla środowiska i pasażerów, spełniają wysokie normy emisji spalin Euro-6. Posiadają wiele udogodnień dla pasażerów gwarantując wysoką jakość i komfort podróży.

W grudniu 2017 r. Miasto Kalisz zakupiło na potrzeby KLA 9 sztuk autobusów (4 sztuki z silnikiem Diesla i 5 sztuk o napędzie hybrydowym) w ramach projektu o nazwie "Rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej Miasta Kalisza wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego zwiększającą jego energooszczędność”.

Pod koniec roku 2017 po likwidacji KPT, Kaliskie Linie Autobusowe ponownie zostały samodzielną firmą.

Tekst opracowały Kaliskie Linie Autobusowe.


Ciekawostki