PolskiTransportPubliczny
czyli wszystko o transporcie publicznym w Polsce

Poznań

Rozkłady jazdy, schematy komunikacyjne i taryfy biletowe
Organizatorem transportu miejskiego jest:

Zarząd Transportu
Miejskiego w Poznaniu

W Poznaniu funkcjonuje:

Ikona tramwaje 21 stały linii tramwajowych

Ikona autobusy 105 stałych linii autobusowych

Oprócz tego kursuje 20 linii nocnych i 2 linie sezonowe.


Oznaczenia

Ikona tramwaje Ikona hybrydy

Historia

Pierwszy poznańskie tramwaj konny wyrusza w 1880 roku z zajezdni przy ulicy Gajowej, linia łączy Dworzec Kolejowy ze Starym Rynkiem niedaleko Dworca kolejowego, a dokładnie przy ulicy Gajowej znajdowała się pierwsza zajezdnia tramwajowa w Poznaniu.

Pierwsze autobusy pojawiły się w 1925 roku, a 5 lat później pierwsze trolejbusy. W 1959 roku pojawiają się pierwsze popularne do dziś Jelcze 272 MEX, czyli Ogórki. W 1970 roku zamknięta zostaje do dziś ostatnia linia trolejbusowa, oraz pojawiają się kolejne tramwaje typu Konstal 102N,a 5 lat później popularne do dziś tramwaje czy tramwaje typu Konstal 105N, a 5 lat zostaje oddana do użytku kolejna trasa tym razem na Winiary. Do końca XXw. przybyło dużo autobusów i tramwajów np. Duewag GT6 czy GT8, Puma 118N wyprodukowana przez Cegielskiego, Czeska Tatra RT6N1, polski Neoplan N4016, holenderski DAF MB 200 czy w końcu niemiecki MAN NL 202. W XXIw. Poznań inwestuje w pierwszą w Polsce Solarisa Urbino 18 III Hybrid oraz zamawia pierwszy raz od Solarisa na Euro 2012 35 tramwajów Solaris Tramino S105P, a także Siemens Combino. Dodaje do użytku bilet elektroniczny zwany KOMKARTĄ oddaje do użytku trasę na Most św. Rocha oraz montuje monitoring w pojazdach komunikacji miejskiej, a także zostaje wprowadzony nowy organ w transpocie publicznym w Poznaniu, czyli Zarząd Transportu Miejskiego, który zajmuję się do dziś ustalaniem tras oraz sprzedawaniem biletów i nie tylko.

Tekst opracował Kacper Rubach.


Ciekawostki

Na liniach specjalnych czy turystycznych nadal można spotkać takie pojazdy zabytkowe jak Konstal 4N, 102N/Na, 105N/Na, Duwag GT6, Ikarus 260.04, 280.02 oraz Jelcz 272 MEX.

Poznań jako pierwszy w polsce testuje nowy tramwaj firmy Modertrans, czyli Moderus Gamma LF01AC.

W 2013 roku Poznań zamienił KOMKARTĘ na PEKĘ, czyli Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną, wymiana dotyczyła wymienienia Sterownika w autobusach i tramwajach oraz założenia czytników kart PEKA.

W 2018 roku Samorząd Wielkopolski uruchomił pociągi PKM, czyli Poznańskiej Kolei Metropolitarnej dzięki którym zostały zwiększone częstotliwości wyruszania pociągów do/z stolicy Wielkopolski.