PolskiTransportPubliczny
czyli wszystko o transporcie publicznym w Polsce

Sopot

Rozkłady jazdy, schematy komunikacyjne i taryfy biletowe
Organizatorami transportu miejskiego są:

Zarząd Transportu Miejskiego
w Gdańsku


Zarząd Komunikacji Miejskiej
w Gdyni

W Sopocie funkcjonuje:

2 stałe linie trolejbusowe

12 stałych linii autobusowych

Oprócz tego kursuje 1 linia nocna.

OznaczeniaPSSTM

Historia

Po raz pierwszy komunikację tramwajową uruchomiono w Sopocie 1 maja 1884 roku. Był to tramwaj konny o rozstawie szyn równym 800 mm, który kursował na 2-kilometrowej trasie wzdłuż ul. 23 Marca od skrzyżowania z al. Niepodległości do skrzyżowania leśnego Wielka Gwiazda. Wadą sieci było oddalenie początkowego przystanku tramwaju od dworca kolejowego, co powodowało małe zainteresowanie pasażerów, a w efekcie nierentowność przedsięwzięcia. Na przełomie XIX i XX w. Sopot rozrósł się i zyskał na znaczeniu, a właścicielowi tramwaju udało się zainteresować rozbudową sieci przedsiębiorstwo Leipziger Elektrizitatunternehmen Reitz und Co z Lipska. Planowano m.in. elektryfikację sieci i jej przedłużenie. Ostatecznie, po analizie finansowej oraz wobec braku zgody władz miejskich na przedłużenie trasy, inwestor wycofał się. Wkrótce potem komunikacja została zawieszona i całą sieć zlikwidowano w 1906 roku.

Pod koniec 1947 r. gdyński Wydział Trolejbusowy posiadał 24 pojazdy i 3 przyczepy. Umożliwiało to przedłużenie linii z Orłowa do Sopotu. W 1949 r. przysłano do Gdyni 8 trolejbusów typu Tallero, pozostawionych przez Niemców. Trolejbusy po zakończeniu generalnego remontu zostały skierowane w 1950 r. do eksploatacji. Otrzymały one numery taborowe 230-237 i obsługiwały linie do Sopotu i Chyloni.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej pojawiła się możliwość pozyskania znacznych środków na rozbudowę i modernizację sieci trolejbusowej oraz na zakup nowoczesnego taboru. Fundusze te pozwoliły m.in. na otwarcie nowej linii 31 łączącej Gdynię z Sopotem – została otwarta 7 sierpnia 2006 roku.

Tekst opracował Cezary Kamiński.


Ciekawostki

Sopot nie posiada własnego organizatora transportu miejskiego. Świadczenie usług w zakresie obsługi transportu publicznego dzielone jest między gdański ZTM i gdyński ZKM.